Pořád je jaro.
Další jarní bylinkou,která je krásná vzhledem a užitečná v mé lékárničce je
SMETANKA LÉKAŘSKÁ
Když rozkvetou pampelišky vypadají jako žlutá housátka v trávě.Ale kolik dnešních dětí vidělo housata,že?
Na dvorku nebo na zahradě si vžy najdu větší množství pampelišek.Přikryju je černou netkanou textílií.Po pár dnech listy vybělí a především ztratí hořkou chuť.Pak je uříznu u země a obvyklým způsobem upravím jako hlávkový salát.
Pampeliška je totiž vynikající rostlinka pro diabetiky,snižuje cukr v krvi.
V březnu až dubnu si vyryju pár rostlin i skořenem,vyperu ve vodě a kořen vydrhnu.Pokud je kořen tlustý,podélně jej rozříznu.Suším nejprve přirozeně,pak v troubě na 50 stupňů.
ČAJ
čistí ledviny a má močopudný účinek,žlučníkový čaj
Pije se 3 dny,1 den pauza,zase se pije 3 dny.Ideální je pít ho mezi 17-19 hodinou,kdy ledviny nejvíce pracují.
V tu dobu je třeba rychle vypít čaj ze 3 polévkových lžic sušené pampelišky a 1 l destilované vody.Jakmile je čaj pitelný co do teploty,všechno to v nejkratší době vypít. Je pravda, že je to dost strašný. Rozhodně v době pití čaje nikam nechodím, neplánuji žádné akce a zdržuji se v blízkosti záchodu.
KOPŘIVA
Když sbírám fialky nebo pampelišky a popálím se o kopřivu.vezmu si ji také s sebou domů.Z mladých rostlinek připravený čaj čistí krev.Na to stačí utržená malá rostlinka.Pokud si chci udělat zásoby je lepší srpem nebo nožem seřezat rostliny do 50 cm.Suším je v malých vrstvách na novinách nebo do 60 stupňů v troubě.Proč?Kopřiva je vynikající jako urologický čaj a čistí i dýchací cesty.Její chuť se dětem moc nezamlouvá,ale přidám jim do něj např.jablkové slupky, které bych po upečení štrůdlu stejně vyhodila.
Zkoušela jsem také recept starších lidí na
ŠPENÁT Z KOPŘIV
Mladé rostlinky nažnu srpem,vyberu z nich trávu.Spařím vřelou vodou,aby přestaly pálit,umelu na masovém mlýnku a uvařím jako klasický špenát.Rozdíl je v tom,že doma obyčejný špenát už nechtějí.
ŠEŘÍK
Keř,spíše plevel,hezké květy.Velký pomocník při bolestech kloubů a revmatismu.
ŠEŘÍKOVÝ OLEJ
20g květů před rozkvetením 2 týdny louhuji ve 100 ml kvalitního rostlinného,nejlíp panenského oleje.Pak přecedím.Jemně vtírám do postižených míst.Kdo bude trpělivý a počká,až se dostanu k dalším bylinkám pozná, že se nemusí bát koupit toho drahého oleje víc.
Další posel jara je BEZ ČERNÝ
Vzpomínám,jak jsme do školy nosili sušené květy.Mě osobně vždycky zčernaly.Už vím,že je nejlepší sušit je zavěšené ve stínu.Ideálně na půdě na šňůrách na prádlo.Čaj z květů je dobrý při nachlazení a jak můj syn říká,potíte se po něm jako čuník,což je dobré při horečce.U nás je oblíbený
SIRUP
20 květů,40 g kyseliny citronové a 1 l zchladlé převařené vody nechám 24 hod vyluhovat.Přecedím přes plátno,květy vymačkám.Odeberu 0,5 litru,pomalu zahřívám jen aby se tam rozpustil 1 kg cukru.Znovu smíchám.dám do skleniček,zavařím při 75 stupních 30 min.Když jsou kluci nachlazení,uvařím čaj a teplý,ne vřelý osladím sirupem.