Blíží se květen
V květnu kvete můj nejoblíbenější strom-LÍPA
Je to největší pomocník při zánětu horních cest dýchacích, průdušek a vůbec při nachlazení.Květy trhám napůl rozvité a suším je na bílém balícím papíře.A víte, kde se suší nejlíp? v ložnici na zemi, to je vůně před spaním. Občas květy zlehka dlaní obrátím, a když začnou šustit,naskládám je do sklenice a zavíčkuji.Sklenice by měly být tmavé nebo uložené ve tmě.
ČAJ Polévkovou lžíci květů spařím vřelou vodou,nechám odstát 15 min.Čaj se může používat nejvýše 6 týdnů,pak musí být asi stejná pauza,protože vysušuje sliznice.To je dobré při nemoci,ne však pro zdravého člověka.Na průdušky je nejlepší lipový čaj s bezovým sirupem, o kterém píši výše.Sirup přidávám až do teplého čaje,ne vřelého.Jediná nevýhoda lipového čaje je v tom, že lípa vysušuje sliznice.Proto se nesmí pít dlouhodobě, ale maximálně šest neděl,a pak na měsíc vysadit.
Zkoušela jsem z lipového květu udělat SIRUP stejně jako z květu bezu.Je stejně chutný a stejně účinný.
V tuto dobu se sklízí i MATEŘÍDOUŠKA.Seřezává se od května do srpna nezdřevnatělá nať a suší se ve stínu nebo uměle do 35 stupňů.
Má silně desinfekční účinky,rozpouští hleny,je proti kašli,křečím,nadýmaání,mírní průjem.
ČAJ 2 čajové lžičky se přelijí vroucí vodou a nechají 10 min odstát
Zevně ji používám jako kloktadlo při zánětech v ústech nebo do koupelí proti revmatu nebo když se synové vrátí z fotbalu.
Podobné užití jako mateřídouška má TYMIÁN.Ten se však nesmí používat dlouhodobě,protože poškozuje štítnou žlázu.Proto je lepší nedělat z tymiánu čaj,ale používat ho jako koření do polévek,omáček,k bramborám.
Na zahrádce mi roste MÁTA PEPRNÁ.Je to velice vytrvalá nenáročná bylinka.Kromě vytrhání plevele v ní nepotřebuje žádnou péči.Je dobré ji něčím ohraničit,aby se nerozrůstala.Mě dokázala proniknout do meduňky a všechnu ji přerůst a zlikvidovat.
Sbírá se nať.mladé kvetoucí nedřevnaté výhonky nůžkami nebo srpem ožnu několikrát do roka před ůplným rozkvětem,když rostlinky dosáhnou asi 30 cm.sklízí se za sucha v poledne.Suší v tenkých vrstvách do 30 stupňů.Nesmí shnědnout.
Používá se na mírnění mírných bolestí,podporuje vylučování žluče,trávení,je proti nadýmání,zánětům,průjmům,když je těžko po jídle.
ČAJ 2 čajové lžičky bylinky na 0,5 l vody.Pije se neslazený ve 3 dávkách během dne.
ČAJ NA NADÝMÁNÍ 1 díl máty,1 díl anýzu,1 díl fenyklu,1 díl kmínu
Polévková lžíce směsi se dá do 1/4 l vodu,nechá přejít varem,po odstátí asi 10 min se pije během dne,nebo se používá jako kloktadlo,k inhalacím nebo koupelím na revma.
MÁTA SE NEMÁ POUŽÍVAT DLOUHODOBĚ.TĚLO POTOM ODMÍTÁ BYLINKY A TY PAK NEPOMÁHAJÍ.
MEDUŃKA se pěstuje,sklízí a přiipravuje stejně jako máta.Kromě toho se používá ke koupelím při zánětech nervu¨ů a revmatu,silný nálev do koupele zas uklidní děti na spaní. rozdrcené čerstvé lístky mírní bolest po hmyzím štípnutí,teplý zábal urychlí zrání vředů.
NÁLEV tedy čaj bez cukru se používá na napařování obličeje a oplachování mastných vlasů po umytí.Stejně jako máta se nesmí pít dlouhodobě.
TŘEZALKA TEČKOVANÁ
V červenci a srpnu se sbírá nezdřevnatělá kvetoucí nať.Odřezvají se asi 30 cm dlouhé kvetoucí olistělé stvoly,které se suší ve svazečcích ve stínu.
Použití: je to sedativum, podporuje krevní oběh,vylučování žluči,je protizánětlivá,na ledvinové a plicní onemocnění,revma,spáleniny,ischias,astma,nechutenství.
ZÁPAR z polévkové lžíce nati a 1/4 l vody.nechutenství,nespavost,dráždivost,migrénu,deprese,noční pomočování,záněty močových cest,pro zlepšení krevního oběhu.
OLEJ čerstvá nať se dá vyluhovat do kvalitního oleje na 10 dní,scedí se,dá do temna.Použití.popáleniny,spáleniny od slunce,zanícené rány, hemeroidy.
ČAJ 5-7 stonků i slisty se vloží do 2 l smaltované konve,přelije se studenou vodou,nechá 3-5 min vyluhovat,povařit,pak se nechá 1/2 hod odstavené a slije se.
MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ je další bylinka na mé zahradě.Seju ho mezi zeleninu a moc mu to tam sluší.Roste sám,žádnou péči nepotřebuje.Je hojivý a protizánětlivý.
MĚSÍČKOVÁ MAST 5 hrstí drobně nakrájené nati vsypu do vařícího vepřového sádla a po vzkypění vypnu.Nechám do druhého dne,opatrně rozpustím,a scedím do skleniček.držím v lednici.Použití: Křečové žíly,bércové vředy,omrzliny,popáleniny.
ŠŤÁVA Z ČERSTVÝCH STONKŮ odstraňuje bradavice.
MĚSÍČKOVÝ OLEJ Pro použití se hodí nejvíce oranžové okvětní lístky.do sklenice od kojenecké výživy nasypu okvětní lístky a zaliju kvalitním olejem.Nechám stát při pokojové teplotě asi týden, přes plátno scedím.Používá se jako mast nebo i k mazání rukou.
Vnitřně se užívá ČAJ z 1 lžíce čerstvých nebo sušených květů.ty vložíme do nekovové nádoby s 0,3 l studené vody,povaříme 2 min a odstavíme. Louhujeme 10 min a pijeme 3 x denně. Použití:Játra,žlučník,astma,kašel,bušení srdce,upravuje menstruaci,působí antibioticky a pomáhá v boji s rakovinou trávícího ústrojí a ženských orgánů.
OBKLAD NA KŘEČOVÉ ŽÍLY A JIZVY PO NEŠTOVICÍCH Opraný čerstvý měsíček jemně naklepu válečkem na nudle aby pustil šťávu, na noc přiložím a obvážu gázou.Zlepšení je patrné po týdnu.